"Egy csónakban evezünk" - Veszteség feldolgozó Klub indult a Népfőiskolán
„Bármiféle veszteség egy, intenzitásában változó, de folyamatában közel egyező, gyászfolyamatot indít meg. Ha nem tudjuk feldolgozni és kezelni, akkor további viselkedésbeli és életviteli problémák sorát indíthatja el. A tartós, erős érzelmek az egész élettevékenységünket befolyásolhatják. Közvetlen hatást gyakorolnak a szervezet életműködéseire: a szívműködésre, a légzésre, a vérkeringésre és az emésztő rendszerre is. Gyorsítják vagy lassítják azokat, tehát befolyásolják egészségi állapotunkat.
A fel nem dolgozott, elnyomott veszteségélmények az évek során egymásra rakódnak, mintegy „hizlalják”, erősítik egymást.” Dr. Pilling János
A Klub vezetője, a csoport mediátora:
Zászlós Ildikó Gabriella
gyásztanácsadó, csoportterapeuta, egészség mentor
Tapasztalásaim alapján gondolom, hogy a veszteségeink megélésére nem lehetünk teljesen felkészülve, ám veszteségeink feldolgozása az idő múlásával egyfajta megoldási, megküzdési stratégiát alakíthat ki bennünk.
A munkahely, a megszokott egzisztencia, a lakóhely, az egészség, a tanulás lehetőségének elvesztése vagy megváltozása, egy válás, a család széthullása, beteg vagy fogyatékos családtagtag gondozása éppúgy gyászfolyamatot indít el, mint egy szeretett ember halála.
A veszteségkezelő, gyászfeldolgozó terápia egyfajta módszer.
Célja: hogy a gyászoló képes legyen egészségben folytatni megváltozott életét, az elfogadás, és a megnyugvás érzésével, a megváltozott körülményeihez képest, és a számára legmegfelelőbb módon.
Én azt gondolom, hogy mindenkit a saját hitében a saját hite szerint kell megerősítenünk, hogy meglássa és elfogadja, majd pedig járni tudja gyógyulása útját, s hogy megtalálja saját egyensúlyát.
A módszerről
A csoportban önként jelenlévők gyászmunkájának vezetése, segítése egyfajta módszer alkalmazása, melynek során a csoport tagjai – egymást is segítve – tudatosíthatják, majd feldolgozhatják a veszteségük kapcsán keletkező érzéseiket, így oldódnak lelki és testi fájdalmaik.
Végső cél az, hogy a résztvevők az elfogadás és a megnyugvás érzésével gondolhassanak veszteségükre és megváltozott életüket a számukra lehető legmegfelelőbben és egészségben képesek legyenek folytatni.
Miért jó a csoport?
A csoport lehetőséget ad a veszteséget megélőknek arra, hogy érzéseiket, fájdalmukat megoszthassák másokkal, olyan emberekkel, akik hasonló fájdalmat, bánatot élnek meg.
A csoportban való részvétel csökkenti az érintettek izolációját, ami vesztesége kapcsán kialakult. A csoport tagjai segítik egymást, átadják tapasztalataikat és így konkrét segítséget kaphatnak egymástól is a mindennapjaik megéléséhez. Nem utolsó sorban pedig megerősíthetik a hitet önmaguk erejében, a túléléshez, a folytatáshoz vagy az újrakezdéshez.
Keretek:
– A klubtagság önkéntes.
– Találkozások havonta egy alkalommal előre meghatározott napokon lesznek a Népfőiskolán.
– A csoport nyitott, bármelyik foglalkozáson lehet csatlakozni.
– A résztvevők számára a titoktartási szerződés aláírása és annak betartása kötelező.
Időpontok:
– Augusztus 30. péntek, 17:00 óra
– Szeptember 30. hétfő, 17:00 óra
– Október 28. hétfő, 17:00 óra
– November 22. péntek, 17:00 óra
– December 18. szerda, 17:00 óra
Jelentkezés a Klubba
Kérjük, adja meg a nevét és a rendszeresen használt e-mail címét.